Upload Music
سروش گـودرزی - فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)
سروش گـودرزی

وبلاگ اختصاصی آقای سروش گودرزی

جدیدترین تصاویر از فیلم سینمایی «روز رستاخیز»

فیلم سینمایی «روز رستاخیز» در حالی روزهای پایانی تولید را سپری می‌کند که بسیاری علاقه ‌دارند این فیلم تاریخی و مذهبی را در جشنواره فیلم فجر امسال ببینند.

خبرگزاری فارس: جدیدترین تصاویر از فیلم سینمایی «روز رستاخیز»

تدوین فیلم سینمایی «روز رستاخیز» توسط «طریق انور» تدوین‌گر معروف و نامزد دریافت اسکار (برای فیلم سینمایی سخنرانی پادشاه) در لندن انجام شده است.

موسیقی فیلم توسط «استیفن واربک» ساخته شده و تمام مراحل فنی این فیلم در استودیو «مولینر» لندن انجام گرفته است.

این فیلم تاریخی، مذهبی و حماسی به نویسندگی و کارگردانی «احمدرضا درویش» ساخته شده است که از مقطع تاریخی مرگ معاویه تا شهادت امام حسین (ع) در روز عاشورا را روایت می‌کند.

بنا بر این گزارش، فیلمبرداری پروژه سینمایی «‌روز رستاخیز‌» که از 16 بهمن‌ماه سال 88 هم‌زمان با اربعین حسینی در شهرستان بم آغاز شده بود‌، پس از پشت سر گذاشتن بیش از 250 جلسه فیلمبرداری در شهرهایی چون بم و شهداد کرمان‌، شاهرود، اصفهان، رباط کریم، کاشان، قلعه رودخان و تهران، 14 شهریور‌ماه سال 90 به اتمام رسید.

این فیلم به ‌سه زبان و با ‌سه نام متفاوت به نمایش درخواهد آمد. زبان اصلی فیلم سینمایی «روز رستاخیز» فارسی خواهد بود و به زبان‌های عربی و انگلیسی دوبله و اکران خواهد شد.

علاوه بر «‌روز رستاخیز‌» که نام فارسی فیلم است، یوم الحُرّیه (روز آزادی‌) نام عربی فیلم و He who said no (آنکه گفت نه‌) نام انگلیسی فیلم خواهد بود و زیرنویس فیلم به زبان‌های مختلف پیش‌بینی‌ شده است.

موسیقی فیلم توسط «استیفن واربک» Stephen Warbeck آهنگساز برجسته و برنده اسکار برای موسیقی فیلم «شکسپیر عاشق» صورت گرفته و انجام خواهد شد.

فیلم سینمایی «روز رستاخیز» از بازیگران ایرانی و جهان عرب بهره برده است. آرش آصفی با «روز رستاخیز» به سینما معرفی می‌شود که ‌ایفای نقش «بُکِیر» فرزند حر بن یزید ریاحی را به عنوان یکی از کاراکترهای اصلی این فیلم برعهده دارد.

پوریا پورسرخ، حسن پورشیرازی‌، فرهاد قائمیان، بابک حمیدیان، بهادر زمانی، یاور احمدی‌فر، انوشیروان ارجمند، انوش معظمی، کوروش زارعی، محمود محکمی، سعید علیپور، امیر مولوی، علی‌جاویدفر، میرطاهر مظلومی، حمید جدیدی، قادر پزشکی، محمدرضا حقگو، علی عباسی، تورج فرامرزیان، بابک والی، رضا اکبری‌ارطه، ابراهیم سلطانی، خلیل‌الله خواجه‌نظام، پژمان جعفری سمرقندی و ... از بازیگران فیلم سینمایی «روز رستاخیز» هستند‌.

از بازیگران زن این فیلم که به عنوان بازیگر مهمان مقابل دوربین رفته‌اند، می‌توان از شقایق فراهانی، مهتاب کرامتی، لیلا بلوکات و زهره‌ حمیدی نام برد.

بازیگران مرد مهمان فیلم نیز عبارتند از: پرویز پورحسینی‌، سروش گودرزی و سیدجواد یحیوی.

در کنار بازیگران ایرانی، بازیگرانی مهمی از کشورهای سوریه، عراق، لبنان و کویت نیز مقابل دوربین «روز رستاخیز» رفته‌اند که می‌توان از «جمال سلیمان‌»، «طلحت حمدی»، «رضوان عقیلی»، «فواز سرور‌» از کشور سوریه، «داوودحسین» از کشور کویت، «یوسف شکرچی‌» ازکشور‌ عراق، «فادی ابراهیم‌‌» از کشور لبنان نام برد.

فیلم برای اکران سال 92 آماده نمایش خواهد شد‌. این فیلم از تکنیک‌های برتر جلوه‌های ویژه تصویری CGI بهره می‌برد و با پرده عریض «اسکوپ» و بهره‌‌مندی از صدای دالبی دیجیتال ساخته شده است.

مدت‌زمان این اثر که احمدرضا درویش در «‌موسسه فرهنگ تماشا» آن را تهیه کرده دو ساعت و 30 دقیقه برای نمایش است.


موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در شنبه ۹ آذر۱۳۹۲ساعت 16:2 توسط s.h

گفت‌وگو با احمدرضا درويش
معرفت و انديشه امام حسين(ع) زمان و مكان ندارد
گفت‌وگو با احمدرضا درويش درباره پروژه عظيم «رستاخيز»

فیلمی که احمد رضا درویش عقیده دارد «صاحب کار» او را برای ساخت آن انتخاب کرده است. قیام امام حسین(ع) و موضوع عاشورا انگیزه بزرگی برای درویش و سرمایه گذاران رستاخیز بوده تا حاصل کارشان یک فیلم بین المللی خارج از چارچوب های رایج سینمای ایران باشد .

گروه سينماي ايران - احسان ظلي‌پور: با آنکه تقریباً یک دهه از عمرش را صرف تولید رستاخیز کرده اما با شور و شعف خاصی در مورد این فیلم صحبت می کند . فیلمی که احمد رضا درویش عقیده دارد «صاحب کار» او را برای ساخت آن انتخاب کرده است. قیام امام حسین(ع) و موضوع عاشورا انگیزه بزرگی برای درویش و سرمایه گذاران رستاخیز بوده تا حاصل کارشان یک فیلم بین المللی خارج از چارچوب های رایج سینمای ایران باشد . فیلمی که یک سال و هفت ماه مراحل فنی اش به طول انجامیده و حالا در آستانه جشنواره فیلم فجر قرار است رونمایی شود . درویش در این گفتگو از انگیزه اش برای کارگردانی این پروژه و حواشی آن صحبت کرده است.


  
چند سال از عمرتان را صرف پروژه «رستاخیز» کردید؟
- اواخر سال 84 پروانه ساخت این فیلم صادر شد، یعنی در دولت هشتم، از آن تاریخ تا امروز چهار دولت عوض شده است ! این پروژه برای من و تهیه کننده حدود 9 سال زمان برد اما برای گروه تولید حدود 6 سال.
تقريبا يك دهه از زندگي تان را پاي اين پروژه گذاشتيد. چرا بعد از «دوئل»-که آن هم تولید نسبتاً دشواری داشت- پروژه بی دردسرتری را انتخاب نکردید؟
- من رستاخیز را انتخاب نکردم. او مرا انتخاب کرد. مضمون فیلم درباره قیام امام حسین (ع) و پیامدهای آن است. این مضمون برایم آن قدر اهمیت داشت که به سویش کشیده شوم. دوم اینکه فکر می کردم حتماً باید کاری در خصوص این رخداد مهم تاریخی در کارنامه ام ثبت شود. انگیزه سومم این بود که موضوع عاشورا و حوادث پیرامون آن با آنچه که دغدغه سینمایی ام را تشکیل می دهد تطابق داشت.
یعنی به لحاظ فرم و ساختار...
- بله، به هر حال فکر می کردم این موضوع دستمایه بسیار خوبی در مختصات ذهن من برای تولید یک فیلم سینمایی است.
مخاطب پیشینه روشنی از فیلم تاریخی در سینمای ایران ندارد و طی این سال ها کمتر فیلمسازی رغبت داشته در این حیطه کار کند. با توجه به اینکه در کارنامه شما هم این علاقه‌مندی به چشم نمی‌خورد انتخاب چنین ژانری ریسک به حساب نمی‌آمد؟
- هیچ وقت خودم را در چارچوب نوع خاصی از فیلمسازی محدود نکرده ام. هر قصه ای که مرا درگیر کند، فارغ از ژانر، آن را برای ساخت انتخاب می کنم. یعنی ممکن است در آینده فیلم کمدی یا کودک هم بسازم. این انتخاب بر می گردد به ارتباط ذهنیت سینمایی من با سوژه و احساس درونی من نسبت به موضوع.


...اما سابقه نشان داده که مختصات سینمای ایران، چنین کارهای تاریخی را برنمی تابد...
- فیلم رستاخیز خیلی با مختصات زیبایی شناختی یا مختصات سینمای ایران به لحاظ تولید، اقتصاد، سالن، مدیریت و ... تطابق ندارد. اگر می خواستیم در راستای مختصات اقتصادی حاکم بر سینما یا مختصات کمی یا کیفی سینمای ایران حرکت کنیم اصلاً ساختن این فیلم توجیه نداشت. در واقع این فیلم همان طور که سرمایه‌گذاران و حتی عوامل اش محدود در ایران نیستند با مختصات داخلی حرکت نکرده است . تلاش کردیم متر و معیارهایی که برای تولید این فیلم در نظر بگیریم عام تر باشد و دامنه وسیع تری را در بر گیرد.
این به خاطر موضوعی بود که فیلم «رستاخیز» داشت؟
- حرکت، معرفت و اندیشه امام حسین‌(ع) زمان و مکان ندارد. در اقصی نقاط دنیا، جهان اسلام و حتی جهان غیر اسلام، امام حسین(ع) را به عنوان یک شناسه برای مسلمانان می شناسند. وقتی نام حسین(ع) برده می‌شود اسلام واقعی در ذهن مخاطب متبادر می شود. به همین دلیل مخاطب ایرانی یک بخش -البته مهم- از دامنه مخاطبان این فیلم در نظر گرفته شده است. این موضوع هم در نگارش فیلمنامه، هم تولید و هم مرحله نمایش فیلم لحاظ شده است.
ظاهراً خیلی اصرار داشتید از کمک های دولتی برای تولید این پروژه عظیم استفاده نکنیدچرا؟
- از آنجا که مضمون این پروژه مربوط به یک واقعه و دوره ای از تاریخ است، ضمن اینکه عمومیت دارد و می تواند مخاطب وسیعی داشته باشد، دست اندرکاران «رستاخیز» تصمیم گرفتند در بخش سرمایه گذاری نگاه مشارکتی داشته باشند . یعنی تامین کننده منابع مالی فیلم محدود به یک جغرافیای خاص نباشد. به همين خاطر قرار شد هزینه‌های تولید این کار مبتنی بر اراده و باور کسانی باشد که نسبت به سیدالشهدا و ماجرای قیام امام حسین (ع) اعتقاد قلبی دارند. این یکی از قدم‌هایی بود که برای جلب مشارکت و گستردن دامنه تاثیرگذاری فیلم برداشته شد. این موضوع در انتخاب بازیگران فیلم هم لحاظ شده است. به غیر از ایران، بازیگرانی از کشورهای کویت، عراق، سوریه و لبنان در «رستاخیز» حضور دارند. هفت بازیگر خارجی در کشورهای خودشان و حتی جهان عرب چهره های شناخته شده ای هستند. در بحث پست پروداکشن هم همین طور . کل مراحل فنی فیلم در استودیویی با استانداردهای جهانی در خارج از ایران انجام شده است.
اما درباره عوامل پشت دوربین این موضوع را لحاظ نکردید. همه عوامل از حرفه ای های سینمای ایران انتخاب شدند...
- دنبال اسم نبودیم . دنبال این بودیم که چه ابزار و امکاناتی برای تولید این فیلم مهم است. تلاش کردیم در راستای کیفیت فیلم بهترین ها را انتخاب کنیم. البته بعد از اتمام فیلمبرداری یک سال و هفت ماه همه مراحل فنی (ادیت، صداگذاری، ویژوآل افکت، تصحیح رنگ، موسیقی) در لندن توسط تکنسین های مجرب انجام شده است.
ظاهراً هم تدوینگر و هم آهنگساز رستاخیز از سرشناس‌های هالیوود هستند؟
- «طریق انوار» تدوینگر «رستاخیز» قبل از این فیلم، «سخنرانی پادشاه» را مونتاژ کرده بود که برای این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار شد. یا مثلاً فیلم «زیبای آمریکایی» را همین تدوینگر مونتاژ کرده بود. آهنگساز «رستاخیز» هم «استفان وربک» است که پیش از این برای موسیقی فیلم «شکسپیر عاشق» اسکار گرفته بود. موسیقی «رستاخیز» توسط این آهنگساز نوشته و در استودیو اَبی رود ماکت موسیقی ساخته شد. ضبط موسیقی در استودیوی گلکسی بلژیک انجام گرفت و توسط ارکستر سمفونیک بروکسل اجرا شد.
از زمان تولید فیلم تاکنون هیچ وقت رسماً در مورد سرمایه گذاران رستاخیز صحبتی انجام ندادید.
- در شناسنامه فیلم آنها را معرفی کردیم . سه شرکت در تولید این فیلم سرمایه گذاری کرده اند، از ایران موسسه فرهنگ تماشا، شرکت دلتا مدیا از کویت و شرکت آکوا فالز از انگلستان . البته این دو شرکت در قالب هلدینگ این سرمایه گذاری را انجام داده اند . یعنی افراد زیادی تحت عنوان این شرکت ها به صورت فردی در این فیلم سرمایه گذاشته اند، منتها شرکت تماشا از نظر حقوقی با این دو شرکت قرارداد دارد.
تمایل دارید هزینه تولید این فیلم را اعلام کنید؟
- این موضوع به تهیه کننده فیلم مربوط می شود.
طبیعتاً از حالا به پخش کننده بین المللی هم فکر کرده‌اید...
- گروهی از سازندگان فیلم با مشارکت افرادی کارشناس مشغول بررسی و طراحی پخش بین المللی «رستاخیز » هستند.
سال گذشته عنوان می شد که خودتان تمایل نداشتید «رستاخیز» در جشنواره سی و یکم به نمایش در بیاید. چرا؟
- تصمیم گیری درباره این فیلم فقط بر عهده من نیست من کارگردان این فیلم هستم و تهیه کننده اش آقای تقی علیقلی زاده است. تصمیم گیری بر عهده صاحبان این فیلم است. قطعاً هر تصمیمی گرفته شده جمعی بوده. اما در مورد جشنواره سال گذشته باید بگویم در مجموع فضایی که بر سینمای ایران حاکم بود، بستر مناسبی برای ارائه این فیلم به جشنواره و سپس اکران عمومی وجود نداشت . به همین دلیل سازندگان فیلم تصمیم گرفتند تا زمانیکه شرایط متعادلی در سینمای کشور ایجاد شود دست نگه دارند.
طی این چند ماه مدیران جدید سینما در خصوص وضعیت «رستاخیز» با شما صحبت کرده اند؟
- بله، مسئولان فعلی سینمای کشور در جریان جزئیات پروژه ی «رستاخیز» و آنچه که در طول این 9 سال بر این فیلم گذشته هستند.
بعد از سال ها در سینمای ایران دو فیلم عظیم تاریخی ساخته شده یکی «رستاخیز» و دیگری فیلم «محمد(ص)». ناخوداگاه این دو فیلم در مقام مقایسه با یکدیگر قرار می‌گیرند. نظری در این مورد دارید؟
- در موقعیت و جایگاهی نیستم که بخواهم در مورد پروژه همکارانم صحبت کنم. بسیار مشتاق هستم این فیلم تولید و با چنین مختصاتی به سینمای ایران اضافه شود. هر کدام از این دو فیلم شرایط خودشان را دارند و من در جایگاهی نیستم که بخواهم آنها را با هم مقایسه کنم.
تایم فیلم مشخص شده و اینکه قرار است یک یا چند نسخه برای اکران تهیه شود؟
- «رستاخیز» یک فیلم بلند تاریخی است. امروزه در تمام دنیا تایم فیلم های تاریخی بالاتر از 3 ساعت است که البته فیلم ما کمتر از این زمان است. اما اینکه با چه فرمت و تایمی فیلم در اکران عمومی عرضه شود بر عهده تهیه کننده و پخش کننده است.
با توجه به اینکه تایم فیلم طولانی است آيا پخش کننده و تهیه کننده تصمیم ندارند يك نسخه مینی سریال از آن را برای پخش در کشوهای عربی تهیه کنند؟
- خیر، «رستاخیز» یک فیلم سینمایی است که با مدیوم سینما ساخته شده و فقط در سینماها اکران خواهد شد.
فیلم به زبان فارسی اکران می شود؟
- زبان اصلی فیلم فارسی است دوبله عربی و زیرنویس انگلیسی فیلم نیز انجام شده و آماده است.
حالا که این پروژه به سرانجام رسیده از حاصل کار رضایت دارید؟
- طبیعی است که قرار گرفتن در چنین پروژه ای با این مضمون و مجموعه تجربه ها حاصل بزرگی برای من داشته است. از اینکه برای ساخت این فیلم انتخاب شدم خوشحالم. این شانس بزرگی بود که نصیب من شد.


منبع:بانی فیلم

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در شنبه ۹ آذر۱۳۹۲ساعت 16:0 توسط s.h

احمدرضا درویش: جهان اسلام و دنیای غرب مخاطبان "رستاخیز" هستند

قیام امام حسین(ع) و حماسه عاشورا در زندگی جاری ایرانیان همواره مورد توجه بوده است، در سینمای ایران آثار معدودی درباره‌ی این واقعه ساخته شده که این آثار بطورمستقیم به آن واقعه نپرداخته‌اند.

از 9 سال قبل و از مقطعی که خبر تولید فیلم «رستاخیز» به کارگردانی احمدرضا درویش درباره‌ی واقعه‌ی عاشورا رسانه‌ای شد، مخاطبان و علاقه‌مندان سینمای ایران در انتظار رونمایی این اثر سینمایی قرار گرفتند اما نسخه نهایی این فیلم با محوریت واقعه عاشورا به تازگی آماده نمایش شده است، اثری که با هزینه‌ی بخش خصوصی در داخل و خارج از کشور ساخته شده و مراحل ساخت آن بیش از 8 سال به طول انجامیده است.

دست‌اندرکاران «رستاخیز» تاکید دارند که این فیلم «جهانی» است چون واقعه‌ی عاشورا و قیام امام حسین (ع) مرز نمی‌شناسد.

در تاریخ آمده است، زمانیکه حُر به جمع یاران امام حسین (ع) می‌پیوندد، فرزندش «علی بن حر» ملقب به «بکیر بن حر» نیز او را همراهی کرده و «بکیر» نیز مانند پدرش در روز عاشورا به شهادت می‌رسد. فیلم «رستاخیز» از زوایه‌ی نگاه پسر حُر، قیام امام حسین (ع) را بر پرده سینما به تصویر می‌کشد.

فیلم رستاخیز

در ادامه‌ گفت‌وگوی کوتاه ایسنا را با احمدرضا درویش می‌خوانید. این کارگردان در مدت ساخت «رستاخیز» ترجیح داد درباره‌ی آن صحبتی نکند، اما این روزها با آماده شدن این فیلم پذیرفت که گفت‌وگوی کوتاهی داشته باشد و به برخی سوالات پاسخ بدهد.

ایسنا: آقای درویش با توجه به خلاصه داستانی که از فیلم منتشر شده، «بکیر بن حر» ( پسر حُر)، کاراکترمحوری فیلم «رستاخیز» است؟

درویش: داستان «رستاخیز» از نگاه «بُکیر» روایت می‌شود. پسری که همانند پدرش (حر) از سپاه دشمن خارج و به جمع یاران امام حسین (ع) می‌پیوندد. البته همان‌طور که درباره‌ی حُر در تاریخ اطلاعات زیادی نیست درباره‌ی پسرش هم کلا در حدود دو سطر، اطلاعات وجود دارد.

ایسنا:اینکه از پسر حُر فقط یک روایت چند خطی در تاریخ وجود دارد، کار را برای شما سخت نمی‌کرد؟

درویش خیر، چون ما را در پرداخت سینمایی آزاد می‌گذاشت. البته برای نوشتن فیلم‌نامه‌ی «رستاخیز» تحقیقات مفصلی داشتیم، تمام مقاطع اجتماعی، سیاسی آن زمان را مورد مطالعه قرار دادیم تا به فیلم‌نامه‌ی مناسبی برسیم. واقعه عاشورا را می‌توان از صدها زاویه دستمایه‌ی اثر هنری، قرار داد اما داستان فیلم «رستاخیز» در متن عاشورا اتفاق می‌افتد و بیان همه رویدادهایی است که در مکه،مدینه،بصره و کربلا اتفاق افتاده است.

فیلم رستاخیز

به گزارش ایسنا، سال گذشته نسخه‌ی فارسی فیلم «رستاخیز» آماده‌ی نمایش شد و امسال هم این فیلم برای اکران جهانی، دوبله عربی و زیرنویس انگلیسی شده است. سال قبل پیش بینی می‌شد با توجه به آماده بودن نسخه‌ی فارسی آن، این فیلم به جشنواره‌ی فیلم فجر ارایه شود در ادامه‌ی این گفت‌و‌گو، ایسنا از احمدرضا درویش درباره‌ی دلائل عدم ارایه فیلم "رستاخیز" به جشنواره‌ی فیلم فجر سال قبل پرسید.

ایسنا:چرا سال گذشته با وجود اینکه نسخه‌ی فارسی فیلم «رستاخیز» آماده بود به جشنواره‌ی فیلم فجر ارایه نشد ؟

درویش بررسی روند تولید فیلم «رستاخیز» در 8، 9 سال اخیر برخی مسائل را روشن می‌کند. پروانه ساخت این فیلم در انتهای دولت هشتم و در سال 1384 صادر شده و الان که فیلم، آماده نمایش شده است می‌توان گفت چهار دوره، دولت‌های مختلف آمدند و رفتند بنابراین آنچه در جامعه اتفاق افتاده در نحوه‌ی نمایش فیلم، بی‌تاثیر نبوده و نیست.

نمی‌خواهم به جزییات سپری شده، بپردازم اما معتقدم سال گذشته بستر کافی و اراده‌ی مناسب در جشنواره‌ی فجر و اکران عمومی برای نمایش فیلم «رستاخیز» وجود نداشت. به همین دلیل صاحبان «رستاخیز»، چشم‌انداز روشنی را برای ارایه فیلم و عرضه آن متصور نبودند.

ایسنا:حالا امسال شرایط برای نمایش «رستاخیز» در جشنواره‌ی فیلم فجر فراهم است؟

درویش: کشور در چند وقت اخیر در همه‌ی زمینه‌ها دچار تغییر رویه شده و طبیعتا سینما هم این تغییرات را احساس کرده است بنابراین شرایط نمایش فیلم «رستاخیز» بی‌تاثیر از این تغییرات نیست، در عین حال تهیه‌کننده فیلم در حال بررسی چگونگی حضور در جشنواره‌ی فجر است.

فیلم رستاخیز

ایسنا:بررسی چگونگی حضور «رستاخیز» در جشنواره توسط تهیه‌کننده آن به این دلیل است که فیلم پروداکشن عظیمی دارد و عرصه‌ برای رقابت آن در جشنواره‌ی فجر مناسب نیست؟

درویش: درباره‌ی فیلم «رستاخیز» خیلی با واژه‌ی عظیم و فاخر موافق نیستم. البته جوهره‌ی این واژه‌ها مثبت است اما متاسفانه در دعواهای اخیر سینمای ایران، این واژه‌ها معانی خود را از دست داده‌ و از آنها برداشت منفی می‌شود. درباره‌ی «رستاخیز» مثل همه‌ی پروژه‌های فرهنگی دیگر با توجه به اینکه اولین وظیفه سازندگان یک کالای فرهنگی، فراهم آوردن بستر مناسب برای عرضه‌ی آن به مخاطبان است باید شرایط عرضه‌ی مناسب فراهم شود. البته، تصمیم تهیه‌کننده و سرمایه‌گذاران کافی نیست، شرایط جانبی هم اثرگذار است.

پس شرایط این روزها برای اکران و رونمایی فیلم، مطلوب است؟

درویش فیلم «رستاخیز» زمانی آماده‌ی نمایش شده که به دلیل شرایط فرامتنی و جانبی، سینمای ایران با یکسری مشکلات عدیده و بحران‌های روانی، مالی،ساختاری مواجه است.

ایسنا:سینمای ایران سالهاست که با این شرایط درگیر بوده است و خیلی هم به این مقطع زمانی محدود نمی‌شود!

درویش بله اما متاسفانه بر اثر مجموعه سیاست‌هایی که در سال‌های اخیر اتخاذ شده ، تولید فیلم‌هایی با ساختارهای اجرایی سنگین و وسیع، ارزش‌های چنین آثاری را به ضد خودش تبدیل کرده است و فیلم «رستاخیز» قرار است در چنین شرایطی اکران شود. بنابراین یکی از مشکلاتی که دست‌اندرکاران این فیلم با آن مواجه هستند، این است که با وجود اینکه اسمی از «رستاخیز» در مجموعه پروژه‌هایی که به استفاده از منابع خاص متهم هستند، وجود ندارد اما صاحبان «رستاخیز» باید تلاش کنند تا ثابت شود که پول این پروژه توسط سرمایه‌گذاران شخصی و عاشقان امام حسین (ع) تامین شده است.

فیلم رستاخیز

به گزارش ایسنا، سرمایه‌گذاران فیلم «رستاخیز» علاوه بر موسسه «فرهنگ تماشا» با مدیریت تقی علیقلی‌زاده به عنوان تهیه‌کننده فیلم، دو شرکت انگلیسی «دلتا مدیا» و «آکوا فالز» هستند، از احمدرضا درویش درباره‌ی سرمایه‌گذاری این دو شرکت انگلیسی پرسیدیم و اینکه سرمایه‌گذاران خارجی فیلم چه دغدغه‌ای برای سرمایه‌گذاری بر روی موضوع فیلمی درباره‌ی قیام امام حسین (ع) داشتند؟

درویش: شرکت‌های "فرهنگ تماشا" و "دلتا مدیا" و "آکوا فالز" موسسه‌هایی خصوصی از ایران،کشورهای کویت و انگلستان هستند که با هدف ترویج فرهنگ عاشورا در فیلم "رستاخیز" سرمایه‌گذاری کردند.

ایسنا: پس اکران جهانی اولویت اول سازندگان "رستاخیز" است؟

جهان اسلام، جهان شیعه و دنیای غرب مخاطبان این فیلم هستند.

ایسنا: تمهیداتی اندیشیده شده که مخاطبان غیر مسلمان هم بتوانند با فیلم ارتباط برقرار بکنند؟

درویش: غیرمسلمانان هم امام حسین (ع) را به عنوان یک مصلح جهان به رسمیت می‌شناسند و نام ایشان در حافظه تاریخی مردم دنیا ثبت شده و تلاش شده است با ایجاد جذابیت‌های بصری و توجه به فرم‌های نمایشی به ذائقه غیرمسلمانان نیز برای دیدن اثری تراژیک و حماسی پاسخ داده شود.

ایسنا:زمان اکران فیلم در ایران مشخص است؟

درویش: برای اکران فیلم «رستاخیز» در ایران به برنامه‌ریزی دقیق‌تر و حساب شده‌تری احتیاج است که گروه سازنده فیلم در حال انجام آن است.

گفت‌وگوی ایسنا با احمدرضا درویش

به گزارش ایسنا، فیلمِ «رستاخیز» به عنوان فیلم تاریخی، مذهبی و حماسیِ سینمای ایران معرفی می‌شود.

فیلمبرداری این فیلم از 16 بهمن 1388 همزمان با اربعین حسینی در شهرستان بم آغاز شد و پس از پشت سر گذاشتن بیش از 250 جلسه فیلمبرداری در شهرها و مناطقی چون بم، کلوت‌های شهدادِ کرمان، شاهرود، اصفهان، کاشان، فومن، شهرکِ پرندِ تهران و شهرکِ سینمایی دفاع مقدس در 14 شهریور 1390 به پایان رسید.

این فیلم به سه زبان و با سه نامِ متفاوت به نمایش درخواهد آمد؛ زبان اصلی «رستاخیز» فارسی است و به زبان‌ عربی دوبله شده ونسخه‌ای هم با زیرنویس انگلیسی از این اثر آماده شده است. «رستاخیز» نام فارسی فیلم است، «یوم الحریه» (روز آزادی) هم نام عربی آن است.

تمام مراحل فنی فیلم «رستاخیز» پس از فیلمبرداری طبق قرارداد با شرکت انگلیسی «مولینر» منعقد شد و یک‌سال و نیم در استودیوی در لندن تحت نظارت احمدرضا درویش به سرانجام رسید.

«طارق انوار» تدوینگر معروف و نامزد دریافت اسکار برای فیلم «سخنرانی پادشاه»، «رستاخیز» را تدوین کرده است و «استفن واربک» آهنگسازِ برجسته و برنده اسکار نیز برای این فیلم که دو ساعت و 50 دقیقه است و بیش از یک ساعت و نیم موسیقی دارد، موسیقی ساخته است.

به گزارش ایسنا، بخشی از عوامل فیلم: نویسنده فیلمنامه و کارگردان: احمدرضا درویش، مدیر فیلمبرداری: حسین جعفریان، طراح صحنه و لباس : مجید میرفخرایی،طراح چهره‌پردازی: میرمحسن موسوی مدنی، مدیر تولید : سیدعلی قائم مقامی، صدابردار : یدالله نجفی، تدوین : طارق انوار، آهنگساز : استفن واربک، جلوه‌های ویژه میدانی : حمیدرضا سلیمانی، جلوه‌های ویژه رایانه‌ای : سایمون فریم، صداگذاری و میکس : ریچارد کانوی، فیلمبردار: علیرضا برازنده، برنامه‌ریز و دستیار کارگردان: دانش اقباشاوی، مدیر عملیات پس از فیلمبرداری: کامران سحرخیز، مدیر دوبلاژ فارسی: میرطاهر مظلومی، مستندساز پشت صحنه: محمدرضا دلشاد، عکاس: محسن سیدی - بابک برزویه، روابط عمومی و عکاس پشت صحنه : توحید ولی‌بیگی.

بازیگران: آرش آصفی ، پوریا پورسرخ ، حسن پورشیرازی ، فرهاد قائمیان ، بابک حمیدیان ، بهادر زمانی ، یاور احمدی فر ، انوشیروان ارجمند ، انوش معظمی ، کوروش زارعی ، محمود محکمی ، سعید علیپور ، امیر مولوی ، علی جاویدفر ، میرطاهر مظلومی ، حمید جدیدی ، قادر پزشکی، محمدرضا حق‌گو ، علی عباسی ، تورج فرامرزیان ، بابک والی ، رضا اکبری ارطه ، ابراهیم سلطانی ، خلیل الله خواجه نظام ، پژمان جعفری سمرقندی و ...

بازیگران مهمان: پرویز پورحسینی ، شقایق فراهانی ، مهتاب کرامتی ، لیلا بلوکات ، زهره حمیدی ، سروش گودرزی و سیدجواد یحیوی.

بازیگران عرب : جمال سلیمان ، طلحت حمدی ، رضوان عقیلی و فواز سرور از سوریه، داوود حسین از کویت، جواد الشکرچی از عراق،فادی ابراهیم از لبنان.

سرمایه‌گذاران: مؤسسه فرهنگ تماشا - شرکت دلتا مدیا - شرکت آکوا فالز و تهیه‌کننده: تقی علیقلی‌زاده

گفت‌وگو از شیما غفاری خبرنگار ایسنا

 

 

 

 

 

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در شنبه ۹ آذر۱۳۹۲ساعت 15:59 توسط s.h|

پایان ساخت موسیقی فیلم روز رستاخیز

 ساخت موسیقی فیلم روز رستاخیز ساخته احمدرضا درویش که درباره روزعاشوراست، توسط استیفن واربک،‌ آهنگساز برنده جایزه اسکار به پایان رسید.

ساخت موسیقی فیلم سینمایی «روز رستاخیز» توسط استیفن واربک آهنگساز برنده جایزه اسکار به پایان رسید. این کار عظیم که در خصوص عاشورا ساخته شده را احمد رضا درویش کارگردانی می‌کند.

در ادامه این خبر آمده؛ این فیلم هم اکنون توسط طارق انوار تدوین‌گر نامزد اسکار انجام شده است. دیگر بخش‌های فنی این کار نیز هم اکنون در حال انجام است.

پوریا پورسرخ، حسن پورشیرازی، فرهاد قائمیان، بابک حمیدیان، بهادر زمانی، انوشیروان ارجمند، علی جاویدفر، انوش معظمی، حمید جدیدی و میرطاهر مظلومی، شقایق فراهانی، مهتاب کرامتی، لیلا بلوکات و زهره حمیدی بازیگران این فیلم هستند. پرویز پورحسینی، سروش گودرزی و سیدجواد یحیوی بازیگران مهمان این فیلم هستند. در کنار بازیگران ایرانی، بازیگرانی از سوریه، عراق، کویت و انگلیس در «روز رستاخیز» نقش‌آفرینی کرده‌اند.

احمدرضا درویش تاکنون فیلم‌های سینمایی کیمیا، متولد ماه مهر، سرزمین خورشید، دوئل و ... را کارگردانی کرده است. «روز رستاخیز» مقطع تاریخی مرگ معاویه تا شهادت امام حسین(ع) در روز عاشورا را روایت می‌کند.

منبع:ایکنا،همشهری

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در شنبه ۱۷ تیر۱۳۹۱ساعت 17:30 توسط s.h|

مجيد ميرفخرايي و گروهش مشغول ساخت و ساز دكورها هستند
«روز رستاخيز» در راه مكه و كاخ سبز
با پشت‌سرگذاشتن فيلمبرداري نيمي از صحنه‌هاي «روز رستاخيز» گروه اين روزها در بم به سر مي‌برند.
اين روزها سكانس‌‌هاي مربوط به رزم‌ها و جنگ‌ها فيلمبرداري مي‌شود و قرار است پس از آن گروه عازم شاهرود شوند.
همچنين مدیر هنری و طراح صحنه و لباس پروژه سینمایی «روز رستاخیز» به کارگردانی احمدرضا درویش از ساخت لوکیشن مکه در شهرک پرند و آماده‌سازی دکور مربوط به میدان دارالعماره این فیلم خبرداد.
مجید میرفخرایی در گفت‌وگویی در خصوص روند مراحل توليد اين پروژه سينمايي گفت: بخش اصلی و اعظم کار در بم است که تقریبا اکثر جنگ‌ها، دروازه کوفه، سرای ولید، اتاق‌ها، رفت وآمدها، چادرها و خیمه‌ها را در آنجا گرفته‌ایم. در حال حاضر نیز گروه همچنان در بم به سر می‌برند و مشغول فیلمبرداری سكانس‌هاي مربوط به رزمها و جنگها هستند که تا دو سه هفته دیگر به پایان می‌رسد.
وی افزود: همچنین من به اتفاق گروه صحنه و لباس در حال ساخت و ساز دکورهای مربوط به محوطه دارالعماره کوفه و ورودی و بازار بصره هستیم که چند روز دیگر آماده می‌شود و قرار است پس از پايان فیلمبرداری در بم، گروه عازم شاهرود ‌شوند.
مدیر هنری «روز رستاخیز» در خصوص دیگر لوکیشن‌های این پروژه سینمایی گفت: بعد از شاهرود قرار است به تهران بیاییم و سکانس‌های مربوط به مکه را بگیریم که شهرک پرند را برای ساخت لوکیشن مکه در نظر گرفته‌ایم.
همچنین معماری کاخ سبز و چند صحنه داخلی را در تهران خواهیم داشت که در یک سوله گرفته می‌شود و در آن ساخت دکور آغاز خواهد شد
میرفخرایی در ادامه گفت: فیلمبرداری این کار با پایان کار گروه در تهران، در اصفهان دنبال می‌شود که صحنه‌های داخلی و مربوط به مدینه را آنجا می‌گیریم.
وی در خاتمه گفت: تاکنون نیمی از فیلمبرداری کار انجام شده.

فيلمبرداري «روز رستاخيز» شانزدهم بهمن ماه سال گذشته، مقارن با سالگرد اربعين حسيني در منطقه بم در استان كرمان آغاز شد که بيش از 60 درصد از فيلمبرداري اين فيلم در اطراف شهرستان بم و بقيه آن در شهداد، شاهرود. تهران و اصفهان و كشور سوريه فیلمبرداری شود

شهرهاي مكه، كوفه، دمشق و بخشي از شهرهاي مدينه، بصره و نيز دشت كربلا جغرافياي اصلي اين فيلم را تشكيل مي‌دهند.
داستان این فیلم درباره واقعه عاشوراست كه با همراهي بکیر (فرزند حر ابن يزيد رياحي) به قيام امام حسين (ع) و متن حوادث واقعه عاشورا مي‌پردازد. اين فيلم مقطع زماني مرگ معاويه تا قيام امام حسين (ع) و شهادت آن حضرت را دربرمي‌گيرد. در حال حاضر نيز همزمان با فيلمبرداري، جلوه‌هاي ويژه رايانه‌اي فيلم توسط شركت MULINAR از كشور انگلستان طراحي و اجرا مي‌شود.
آرش آصفي، حسن پورشيرازي، فرهاد قائميان، پوريا پورسرخ، بابك حميديان، شقایق فراهانی، سروش گودرزي امير مولوي، انوش معظمی، بهنام تشكر، بهادر زمانی، یاور احمدی فر، محمود محکمی، كورش زارعي، حميد جديدي، سعید علی پور، قادر پزشکی، علي جاويدفر، تورج فرامرزیان، خلیل ا... خواجه نظامی و با حضور پرويز پورحسيني، انوشیروان ارجمند، میرطاهر مظلومی، محمدرضا حقگو و ... بازيگران اين فيلم هستند.
برخی از عوامل «روز رستاخیز» عبارتند از:
تهيه كننده: تقي عليقلي‌زاده، نويسنده و كارگردان: احمد رضا درويش، مدير توليد: علي قائم مقامي، برنامه‌ریز و دستیار کارگردان: دانش اقباشاوي، مدير فيلمبرداري: حسين جعفريان، فيلمبردار: عليرضا برازنده، مدیر هنری و طراح صحنه و لباس: مجيد ميرفخرايي، طراح چهره پردازي: میر محسن موسوي مدنی، صدابردار: يدالله نجفي، مدير تداركات: بهرام بهنويد، دستیار تولید: فرزاد پاک
عکاس: محسن سیدی، مستند ساز پشت صحنه: محمدرضا دلشاد و ... جلوه‌هاي ويژه رايانه‌اي: شركت MULINAR از كشور انگلستان

منبع:بانی فیلم

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در سه شنبه ۹ شهریور۱۳۸۹ساعت 16:36 توسط s.h|

تا یک ماه دیگر؛

بازیگران خارجی "روز رستاخیز" به این پروژه می پیوندند

بازیگران خارجی عظیم ترین پروژه تاریخ سینمای ایران تا یک ماه دیگر به این پروژه می پیوندند.

مجید میرفخرایی، طراح هنری این فیلم به خبرنگار خبرگزاری سینمای ایران گفت: در حال حاضر گروه در لوکیشنی در شهرستان بم، مشغول فیلمبرداری صحنه های مربوط به واقعه کربلا هستند و پس از این مرحله برای فیلمبرداری فصل مربوط به دارالعماره شام و کوفه، عازم شاهرود می شوند.
وی افزود: "روز رستاخیز" اولین اثر تاریخی سینمای ایران است که مراحل تولید آن بطور منظم و کاملا حرفه ای انجام می شود و ما در بخش تجهیزات و طراحی محیط با هیچگونه مشکلی مواجه نیستیم.

میرفخرایی تصریح کرد: بخشی از سکانس های فیلم نیازمند جلوه های ویژه رایانه ای است که طبق قراراداد منعقد شده توسط یک شرکت بین المللی انجام می شود.

وی درباره حضور بازیگران خارجی در این فیلم گفت: حضور این افراد در "روز رستاخیز" قطعی است اما ظاهرا قراردادهای تنظیم شده هنوز نهایی نشده است و طبق پیش بینی های انجام شده بازی هنرمندان بین المللی یک ماه دیگر آغاز می شود
طبق گفته های پیشین گروه تولید، آنتونی هاپکینز و عمر شریف دو بازیگری هستند که احتمال حضورشان در این پروژه بسیار زیاد است.

"روز رستاخیز" به کارگردانی احمدرضا درویش و به تهیه کنندگی تقی علیقلی زاده به قیام امام حسین (ع) و متن حوادث واقعه عاشورا می‌پردازد. این فیلم مقطع زمانی مرگ معاویه تا قیام امام حسین (ع) و شهادت آن حضرت را دربرمی‌گیرد. در حال حاضر نیز همزمان با فیلمبرداری، جلوه‌های ویژه رایانه‌ای فیلم توسط شرکت MULINAR از کشور انگلستان طراحی و اجرا می‌شود.

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در سه شنبه ۲۶ مرداد۱۳۸۹ساعت 13:7 توسط s.h|

فیلمبرداری "روز رستاخیز" آبان به پایان می رسد

فیلمبردار فیلم سینمایی "روز رستاخیز" به کارگردانی احمدرضا درویش از پایان فیلمبرداری این فیلم در آبان‌ماه خبر داد.

علی برازنده در این ارتباط به خبرنگار مهر گفت: "روز رستاخیز" از پروژه‌های فاخر سینمای ایران است که فیلمبرداری آن 12 بهمن‌ماه آغاز شده و با برنامه ریزی‌های انجام شده آبان امسال به پایان می‌رسد. فیلمبرداری این فیلم بسیار سخت است و شیوه کار دوریش نیز خاص و منحصر به فرد است.

وی افزود: در حال حاضر در شهر بم هستیم و 25 روز دیگر راهی شاهرود برای ادامه کار می‌شویم. البته مدیر فیلمبرداری این پروژه حسین جعفریان است و من به عنوان فیلمبردار با گروه همکاری می‌کنم. فیلمبرداری از نیمه  گذشته است بیشتر صحنه‌های دشوار کار فیلمبرداری شده و تا 15 روز دیگر نیز دو صحنه از "روز رستاخیز" که مربوط به جنگ است گرفته می‌شود.

مدیر فیلمبرداری "هفت دقیقه تا پائیز" درباره همکاری خود در پروژه جدید امینی، گفت: بعداز پایان "هفت دقیقه تا پائیز" صحبتهایی برای همکاری بعدی با امینی داشتم و من در آن زمان فکر نمی‌کردم قرار است فیلم در تابستان کلید بخورد به همین دلیل نمی‌توانم با آنها همکاری کنم چون تا اواسط پائیز درگیر پروژه "روز رستاخیز " هستم.

وی ادامه داد: آقای ساداتیان و علیرضا امینی از دوستان من هستند ولی به دلیل مشغله کاری در پروژه جدید آنها نمی‌توانم حضور پیدا کنم. امیدوارم بتوانم در کارهای بعدی با این دوستان همکاری کنم.

برازنده درباره پروژه "روز رستاخیز" و همکاری با درویش عنوان کرد: من یکی از آرزوهایم همکاری با احمدرضا درویش بود و حضورم در این پروژه اتفاق بزرگی در کارنامه کاریم محسوب می‌شود. "روز رستاخیز" کار منحصر به فردی است که ساخت و پرداخت متفاوتی دارد. به کلیت فضای فیلم بسیار علاقمندم.

آرش آصفی، حسن پورشیرازی، فرهاد قائمیان، پوریا پورسرخ، شقایق فراهانی، بابک حمیدیان، پرویز پورحسینی، سروش گودرزی، حمید جدیدی، علی جاویدفر، امیر مولوی، بهنام تشکری و کورش زارعی در این فیلم بازی کردند.

بخشی از عوامل این پروژه عبارتند از نویسنده و کارگردان: احمد رضا درویش، مدیر فیلمبرداری: حسین جعفریان، فیلمبردار: علیرضا برازنده، صدابردار: یدالله نجفی، طراح صحنه و لباس: مجید میرفخرایی، جلوه‌های ویژه رایانه‌ای: شرکت MULINAR از کشور انگلستان، عکاس: بابک برزویه، دستیار کارگردان: دانش اقباشاوی، مدیر تولید: علی قائم مقامی،مدیر هنری: مجید میرفخرایی، طراح چهره پردازی: محسن موسوی، مدیر تدارکات: بهرام به نوید و مجری طرح و تهیه‌کننده: تقی علیقلی‌زاده.

داستان "روز رستاخیز" درباره واقعه عاشوراست که با روایت داستان بُک‍‍ِیر (فرزند حر ابن یزید ریاحی) به قیام امام حسین (ع) و متن حوادث واقعه عاشورا می‌پردازد. این فیلم مقطع زمانی مرگ معاویه تا قیام امام حسین (ع) و شهادت آن حضرت را دربرمی‌گیرد.

منبع:مهر

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در سه شنبه ۱۲ مرداد۱۳۸۹ساعت 19:10 توسط s.h|


فیلمبرداری "روز رستاخیر" به نیمه رسید
فیلمبرداری "روز رستاخیر" با بازی میرطاهر مظلومی در نقش ولید و کارگردانی احمدرضا درویش به نیمه رسید.

فیلمبرداری این فیلم در شهر بم هم اکنون از نیمه گذشته است و گروه تا یک ماه دیگر در این شهر کار را ادامه می دهند و پس از آن راهی شاهرود و ساوه خواهند شد.

بازی پرویز پورحسینی، سروش گودرزی و داوود حسین بازیگرکویتی در "روز رستاخیز" به پایان رسیده است. لوکیشن‌های میدان دارالعماره و کوفه در شاهرود فیلمبرداری می شود و هم اکنون گروه طراح صحنه و لباس کار ساخت لوکیشن‌ مکه را در ساوه انجام می دهند.

آرش آصفی، حسن پور شیرازی، فرهاد قائمیان،پوریا پور سرخ،شقایق فراهانی، بابک حمیدیان، پرویز پور حسینی، سروش گودرزی، حمید جدیدی، علی جاویدفر، امیر مولوی، بهنام تشکری و کورش زارعی در این فیلم بازی کردند.

 بخشی از عوامل این پروژه عبارتند از نویسنده و کارگردان: احمد رضا درویش،مدیر فیلمبرداری: حسین جعفریان،فیلمبردار: علیرضا برازنده، صدابردار: یدالله نجفی، طراح صحنه و لباس: مجید میرفخرایی،جلوه های ویژه رایانه‌ای: شرکت MULINAR از کشور انگلستان، عکاس: بابک برزویه،دستیار کارگردان: دانش اقباشاوی،مدیر تولید: علی قائم مقامی،مدیر هنری: مجید میرفخرایی، طراح چهره پردازی: محسن موسوی، مدیر تدارکات: بهرام به نوید و مجری طرح و تهیه کننده: تقی علیقلی‌زاده.

داستان "روز رستاخیز" درباره واقعه عاشوراست که با روایت داستان بُک‍‍ِیر (فرزند حر ابن یزید ریاحی) به قیام امام حسین (ع) و متن حوادث واقعه عاشورا می‌پردازد. این فیلم مقطع زمانی مرگ معاویه تا قیام امام حسین (ع) و شهادت آن حضرت را دربرمی‌گیرد.

منبع:مهر

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در شنبه ۲۶ تیر۱۳۸۹ساعت 17:45 توسط s.h

آخرين اخبار فيلم «احمدرضا درويش» در آستانه ميلاد امام‌حسين(ع)

خبرگزاري فارس: فيلمبرداري فيلم سينمايي «روز رستاخيز» به كارگرداني «احمدرضا درويش» پس از پايان استراحت يك‌هفته‌اي گروه در منطقه بم ادامه دارد.

«مجيد ميرفخرايي» مدير هنري «روز رستاخيز» در گفت‌وگو با خبرنگار هنري فارس در خصوص آخرين مراحل توليد اين پروژه عظيم سينمايي گفت: در حال حاضر پس از تعطيلي يك هفته‌اي گروه كه جزو تعطيلات ماهانه به حساب مي‌آيد، گروه كار خود را در بم آغاز كرده‌اند.
وي افزود: در حال حاضر گروه مشغول ضبط سكانس‌هاي مربوط به دروازه كوفه و سراي وليد هستند كه به كلي يك‌ماه كا در اين لوكيشن طول خواهد كشيد.
ميرفخرايي خاطرنشان كرد: من به اتفاق گروه صحنه و لباس در حال حاضر در شاهرود به سر مي‌بريم تا لوكيشن‌هاي ميدان دارالعماره و كوفه را بسازيم كه پس از پايان كار در بم گروه عازم اين لوكيشن خواهند شد.
مدير هنري «روز رستاخيز» تصريح كرد: البته هم‌زمان با كار بر روي لوكيشن‌هاي شاهرود، كار ساخت لوكيشن‌ مكه را نيز آغاز كرده‌ايم كه براي ساخت اين لوكيشن مكاني را در اطراف ساوه در نظر گرفته‌ايم كه به لحاظ محيطي شبيه مكه قديم باشد و با استفاده‌هاي از جلوه‌هاي كامپيوتري كار تكميل خواهد شد.
وي در خصوص اين كه چرا از لوكيشن‌هاي سريال «مختارنامه» براي فيلمبرداري قسمت‌هاي مكه استفاده نمي‌شود به فارس گفت: به دليل اينكه نوع دكوپاژ آقاي درويش متفاوت است بايد دكوري جديد از مكه ساخته شود كه اميدوارم با توجه به نيروهايي كه در اختيار ساخت اين لوكيشن تا سه ماه آينده به پايان برسد.
به گزارش فارس، داستان روز رستاخيز درباره واقعه عاشوراست كه با همراهي بُك‍‍ِير (فرزند حر ابن يزيد رياحي) به قيام امام حسين (ع) و متن حوادث واقعه عاشورا مي‌پردازد. اين فيلم مقطع زماني مرگ معاويه تا قيام امام حسين (ع) و شهادت آن حضرت را دربرمي‌گيرد. در حال حاضر نيز همزمان با فيلمبرداري، جلوه‌هاي ويژه رايانه‌اي فيلم توسط شركت MULINAR از كشور انگلستان طراحي و اجرا مي‌شود.
پرويز پورحسيني، بابك حميديان، آرش آصفي، فرهاد قائميان، پوريا پورسرخ، حسن پورشيرازي، سروش گودرزي، حميد جديدي، علي جاويدفر، امير مولوي، بهنام تشكري و كورش زارعي از جمله بازيگران فيلم «روز رستاخيز» هستند.
ساير عوامل اين پروژه عبارتند از:نويسنده و كارگردان: احمد رضا درويش،مدير فيلمبرداري: حسين جعفريان،فيلمبردار: عليرضا برازنده، صدابردار: يدالله نجفي، طراح صحنه و لباس: مجيد ميرفخرايي،جلوه هاي ويژه رايانه‌اي: شركت MULINAR از كشور انگلستان، عكاس: بابك برزويه،دستيار كارگردان: دانش اقباشاوي،مدير توليد: علي قائم مقامي،مدير هنري: مجيد ميرفخرايي، طراح چهره پردازي: محسن موسوي، مدير تداركات: بهرام به نويد و مجري طرح و تهيه كننده: تقي عليقلي‌زاده.
براساس اين گزارش، فيلمبرداري «روز رستاخيز» شانزدهم بهمن ماه سال گذشته، مقارن با سالگرد اربعين حسيني در منطقه بم در استان كرمان آغاز شد.
بيش از 60 درصد از فيلمبرداري اين فيلم در اطراف شهرستان بم و بقيه در شهداد، اصفهان، تهران، شاهرود و كشور سوريه ضبط مي‌شود. شهرهاي مكه، كوفه، دمشق و بخشي از شهرهاي مدينه، بصره و نيز دشت كربلا جغرافياي اصلي اين فيلم را تشكيل مي‌دهند.

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در جمعه ۲۵ تیر۱۳۸۹ساعت 0:21 توسط s.h|

بهار پربار سينما؛ سينماگران مطرح چند نسل پشت دوربين
پرويز شهبازي، ابراهيم حاتمي‌كيا، احمدرضا درويش، داريوش مهرجويي، مسعود كيميايي از جمله سينماگراني هستند كه امسال فيلم‌هاي تازه‌ خود را جلوي دوربين برده‌اند يا قصد ساخت آنها را دارند.

 احمدرضا درويش در سكوت خبري در حال توليد يكي از سنگين‌ترين پروژه‌هاي سينماي ايران در سال‌هاي پس از انقلاب و روايتي سينمايي از حوادث عاشورا است.
فيلمبرداري پروژه سينمايي «روز رستاخيز» كه از بهمن سال گذشته در بم شروع شده بود طي ماه گذشته در كوير شهداد در كرمان ادامه يافت و اصفهان و شاهرود لوكيشن‌هاي بعدي آن معرفي شده‌اند. بيش از 60 درصد از فيلمبرداري اين فيلم در اطراف شهرستان بم و مابقي آن در شهداد، اصفهان، تهران، شاهرود و كشور سوريه توليد مي‌شود.

 

منبع: بانی فیلم


 

حمیدیان در نقش عبیدالله جلوی دوربین درویش رفت

بازی بابک حمیدیان در فیلم سینمایی"روز رستاخیز" به کارگردانی احمدرضا درویش در نقش عبیدالله ابن زیاد به تازگی آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، تاکنون حدود 30 درصد این فیلم فیلمبرداری شده است و کار گروه تولید تا دو ماه دیگر در بم ادامه دارد. بابک حمیدیان به تازگی به گروه بازیگران این فیلم افزوده شده است. تدوین "روز رستاخیز" هنوز آغاز نشده است.

حمیدیان بازیگر فیلمهای سینمایی "قدمگاه" و "ریسمان باز" برای نخستین بار در درامی تاریخی مقابل دوربین می‌رود. مجموعه "به کجا چنین شتابان" با بازی او مدتی پیش از شبکه تهران پخش شد.

منبع: خبرگزاری مهر

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در یکشنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 12:22 توسط s.h|

                                 


:ادامه مطلب:

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در شنبه ۱۱ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 1:20 توسط s.h

جشنواره کشوری فیلمهای قرآنی در بم برگزار می شود
کرمان - خبرگزاری مهر: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان از برگزاری جشنواره کشوری فیلمهای قرآنی در بم خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر در کرمان، مهدی محبان عصر چهارشنبه در بازدید از روند فیلمبرداری فیلم "روز رستاخیز" در بم اظهار داشت: بم به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و جذابیتهای مورد توجه فیلمسازان کشور قرار گرفته است، به طوریکه پنجمین فیلم بلند سینمایی در این منطقه در حال ساخت است.

وی همچنین از برگزاری جشنواره کشوری فیلمهای قرآنی در بم گفت: این جشنواره با توجه به گرایش ویژه مردم بم به مباحث فرهنگی و مذهبی در روزهای دوم و سوم خردادماه در بم برگزار می شود.

محبان افزود: ساخت فیلمهای سینمایی در بم موجب جذب جوانان بمی و استان کرمان به این عرصه می شود و باید از این فرصت استفاده کرد و از تجارب ساخت این فیلمها حداکثر بهره را برد.

محبان گفت: جاذبه ها و فضاهای شهرستان بم به گونه ای است که این امکان را پدید آورده است تا کارگردانان مطرح کشور برای تولید فیلم از این فضاها استفاده کنند و این موضوع می تواند برای هنرمندان و فیلم سازان استان ثمر بخش باشد، به همین دلیل درصدد هستیم زمینه هایی به وجود آوریم تا تجربیات این هنرمندان را به استان کرمان منتقل کنیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان  در ادامه سخنانش به نیاز فعلی جامعه به فیلمهایی با مضامین دینی و قرآنی اشاره کرد و گفت: هنرمند باید ذهنیت خود را با تحولات و خواستهای جامعه تطبیق دهد.

کارگردان فیلم سینمایی روز رستاخیز نیز در ادامه با تقدیر از حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی  و دیدار وی با عوامل این فیلم گفت: در حال حاضر به گونه ای برنامه ریزی شده است که کار طی شش ماه آینده ساخت فیلم به پایان برسد.

احمد رضا درویش تصریح کرد: بخش هایی از این فیلم در اصفهان و همچنین کشور سوریه فیلمبرداری خواهد شد.

وی اظهار امیدواری کرد که روز رستاخیز برای  جشنواره بین المللی فیلم فجر امسال آماده شود.

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در شنبه ۱۱ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 0:58 توسط s.h|

گزارش تولید سینمای ایران
94 فیلم در مرحله پیش تولید قرار دارند
گزارش تولید سینمای ایران در اوایل سال 89 نشان می‌دهد که 94 فیلم در مرحله پیش تولید قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بنیاد سینمایی فارابی، تا اول اردیبهشت ماه جاری، هفت فیلم آماده نمایش اکران نشده ، 9 فیلم در مرحله صداگذاری ، 10 فیلم در مرحله تدوین ، 14 فیلم در مرحله فیلمبرداری و 94 فیلم در مرحله پیش تولید قرار دارند.

فیلم های "از ما بهتران" مهرداد فرید، "در چشم باد" مسعود جعفری جوزانی، "بسوی آفتاب" فریال بهزاد، "بعد از ظهر سگی سگی" مصطفی کیایی، "یه جیب پر پول یه گواهینامه" قدرت ا... صلح میرزایی، "ازدواج در وقت اضافه" سعید سهیلی و"عروسک" ابراهیم وحیدزاده  آماده نمایش و اکران نشده اند.

در مرحله صداگذاری نیز فیلم های "زندگی با چشمان بسته" رسول صدرعاملی، "سه درجه تب" حمیدرضا صلاحمند، "دلقک ماهی" عباس مرادیان، "سفید و سیاه" قاسم جعفری، "نزدیک تر از آشنا" رضا سرکانیان، "قصه پریا" فریدون جیرانی، "روشن خاموش روشن"حمیدرضا چارکچیان، "دوباره پرواز کن" محمدعلی طالبی و "پرنده باز" عطا ا... سلیمانیان هستند.

فیلم های "داماد خجالتی" آرش معیریان، "سن پترزبورگ" بهروز افخمی،"پایان دوم" یعقوب غفاری، "برف روی شیروانی داغ" محمدهادی کریمی، "بخشگی شانس" کاظم راست گفتار، "بیداری" فرزاد موتمن، "سه نفر روی یک خط" خسرو ملکان، "سهم من از زندگی" حجت اله سیفی، "مرگ کسب و کار من است" امیر حسین ثقفی و "در انتظار معجزه" رسول صدرعاملی نیز در مرحله تدوین قرار دارند.

فیلم های مرحله فیلمبرداری نیز عبارتند از : "راه آبی ابریشم" محمد بزرگ نیا ،  "قفس طلایی" محمد زرین دست، "لالایی" منیژه حکمت، "مصائب چارلی" علیرضا سعادت نیا، "سیزده 59" سامان سالور، "دردسر بزرگ" مهدی گلستانه، "تهران 1500" بهرام عظیمی، "پیتزا مخلوط" حسین قاسمی جامی، "روانخانه" عباس خواجوند، "ورود آقایان ممنوع" رامبد جوان، "سنجاقک های برکه سبز" علی قوی تن، "روز رستاخیز" احمدرضا درویش، "پرنسیب" تهمینه میلانی و "فرش قرمز" محسن دامادی.

همچنین 94 فیلم در مرحله پیش از تولید به سر می برند که از این میان 7 پروژه بیش از 50 درصد مرحله پیش تولید را گذرانده اند. 

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88) ، فیلم سینمایی قفس طلایی(محمد زرین دست-89)

نوشته شده در سه شنبه ۷ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 9:59 توسط s.h|

 احمد رضا درویش در گفت و گو با پانا :
 فیلمبرداری روز رستاخیز به نیمه رسید

 خبرگزاری پانا : احمد رضا درویش کارگردان فیلم روز رستاخیز از به نیمه رسیدن فیلمبرداری این فیلم خبر داد .

احمد رضا درویش در گفت و گو با خبر نگار فرهنگی و هنری پانا با اشاره به مطلب فوق افزود : فیلمبرداری فیلم روز رستاخیز از سه ماه پیش آغاز شده است و در حال حاضرفیلمبرداری این فیلم به نیمه رسیده است . 

وی همچنین در ارتباط با داستان این فیلم سینمایی گفت : داستان این فیلم تاریخ مرگ معاویه تا شهادت امام حسین را روایت می کند . 

نویسنده و کارگردان فیلم روز رستاخیز در ادامه درباره این فیلم گفت : فیلمبرداری این فیلم پس از چند سال تحقیق و مطالعه در زمینه‌های تاریخی، هنری و فنی و همچنین دو سال پیش تولید، فیلم سینمایی "روز رستاخیز" در منطقه بم کلید خورده است . 

وی همچنین درباره لوکیشن های این فیلم نیز اضافه کرد : بیش از 60 درصد از فیلمبرداری این فیلم در اطراف شهرستان بم و مابقی آن در شهداد، اصفهان، تهران، شاهرود و کشور سوریه ضبط می‌شود.
 
به گفته درویش ، شهرهای مکه، کوفه، دمشق و بخشی از شهرهای مدینه، بصره و نیز دشت کربلا جغرافیای اصلی این فیلم را تشکیل می‌دهند.
 
لازم به ذکر است در این فیلم ،علاوه بر بازیگران ایرانی هنرپیشه‌هایی از کشورهای سوریه، کویت، عراق و انگلستان ایفاگر نقش‌های مختلف در فیلم "روز رستاخیز" هستند.
 
همچنین عوامل این پروژه عبارتند از حسین جعفریان مدیر فیلمبرداری، مجید میرفخرایی طراح صحنه و لباس، محسن موسوی طراح چهره‌پردازی، یدالله نجفی صدابردار و علی قائم مقامی مدیر تولیداست و همچنین ،علاوه بر بازیگران ایرانی هنرپیشه‌هایی از کشورهای سوریه، کویت، عراق و انگلستان ایفاگر نقش‌های مختلف در فیلم "روز رستاخیز" هستند.

*طرح مناطق سینمایی به فیلمسازان ارتباطی ندارد 

این کارگردان در ادامه درباره مناطق سینمایی ایران گفت : من یک فیلمساز هستم و کار سیاستگذاری سینما را برعهده ندارم قطعا که معاونت سینمایی وزارت ارشاد با کار کارشناسی بر روی هشت منطقه سینمایی برنامه ریزی کرده است . 

وی درپایان تاکید کرد : من خودم را در این رابطه صاحب نظر نمی دانم و نظری در این مبحث ندارم .

درویش کارگردانی فیلم‌های "دوئل"، "کیمیا"، "متولد ماه مهر"، "سرزمین خورشید" و ... را در کارنامه دارد.

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در سه شنبه ۲۴ فروردین۱۳۸۹ساعت 10:21 توسط s.h

حسن پور شیرازی،فرهاد قایمیان و پوریا پورسرخ

حسن پورشیرازی در نقش عمر بن سعد ـ فرهاد قائمیان در نقش حر و پوریا پور سرخ در نقش پسر عمر بن سعد.

پیش بینی می شود این پروژه عظیم حدود یکسال به طول بی انجامدو گروه همچنان ترجیح می دهند در سکوت خبری به کار خود ادامه بدهند.

بر اساس ضوابط این مجله تنها مجاز به نوشتن بخشی از مطلب بودم .لطفاً بقیه آن را در ماهنامه ی سینمایی فیلم (ویژه ی نوروز) بخوانید.

 

            برای دیدن این عکس در اندازه بزرگ تر و کیفیت بهتر

                                                  

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در شنبه ۲۱ فروردین۱۳۸۹ساعت 12:9 توسط s.h|

این بخشی از مصاحبه ایست که آقای پورسرخ با وبلاگ "هواداران دو اتیشه پوریا پورسرخ" انجام داده است.

روز رستاخیز

من سر کار تاریخی رفتم به اسم "روز رستاخیز" .نگارش این فیلم 7 سال طول کشیده و وقتی رفرنس هایش را می خوانی سرگیجه میگیری.اقای درویش شرط کرده و تکلیف کرده به بازیگران که رفرنس ها را کامل بخوانند و یکدفعه ایی می اید سوال می کند که فلانی کی بوده؟ و چه نقشی داره؟چی کار کرده؟ هر کسی به من میگوید سر کار اقای درویش هستی چقدر طول میکشد؟ و من می گویم که 7 ماه یا 8 ماه ما سر کار هستیم، می گویند: امکان ندارد ایشان زیر یک سال کارش تموم بشود.از همین الان با تک تک سلول هایم می گویم من از تک تک پلان های این کار لذت می برم .من معتقدم فقط یک بازیگر نیست .بازیگر یک سیبل یک کار هست .کارگردان چه بسا نقش مهمتری دارد،فیلمنامه نویس نقش مهمتری دارد.در پشت صحنه یک شوخی هست که میگویند که پدر ما در میاید و اخر کار، شما دیده میشوید.بله درسته ولی از طرفی اگر کاری بد بشود پدر ما درمیاد.چون بازیگران سیبل هستند،کارگردان،فیلمنامه نویس خیلی تاثیر بیشتری دارد.من از همین العان می گویم در روز رستاخیز همانطور که الان هم به عنوان یکی از عظیم ترین پروژه های  تاریخ سینمای ایران هست ، همانطور که در تاریخ هم همین اتفاق میفته. .وقتی 7 سال وقت برای نگارش طول کشیده ،7 ماه گفته شده فیلمبرداری طول میکشد ولی من می گویم زیر 10 تا 12 ماه ساخته نمیشود ،وقتی اقای درویش از میون 400 نفر هنرور که دارند میپرند بالا و شادی می کنند کات میدهد و از آن فاصله خیلی دور میگه آقا اونی که پیرهن زرد تنش هست، ساعت دستش را در بیاوره!وقتی در این حد دقت و قدرت در ساخت فیلمی هست،نتیجه اش این میشه که با این حد گرما ی انچنانی بم و لباس های تاریخی که همین جوری در زمستان گرم هست،تو شورشورعرق میریزی ولی با تک تک سلول هات لذت می بری.ا

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در سه شنبه ۱۷ فروردین۱۳۸۹ساعت 10:40 توسط s.h

با اضافه شدن چند بازیگر جدید به جمع عوامل فیلم سینمایی «روز رستاخیز» به کارگردانی احمدرضا درویش فیلمبرداری این فیلم در شهداد کرمان ادامه دارد.
به گزارش «بانی‌فیلم»، به تازگی پرویز پورحسینی و بابک حمیدیان با دست‌اندرکاران این پروژه قرارداد بسته‌اند و جلوی دوربین حسین جعفریان رفته‌اند. گروه قرار است بعد از فیلمبرداری چند سکانس در این شهر دوباره به بم برگردند. آرش آصفی، فرهاد قائمیان، پوریا پورسرخ، حسن پورشیرازی، سروش گودرزی، حمید جدیدی، علی جاوید فر، امیر مولوی، بهنام تشکری و کورش زارعی دیگر بازیگران «روز رستاخیز» هستند که تاکنون جلوی دوربین رفته‌اند. تاکنون حدود 20 درصد از صحنه‌های این فیلم فیلمبرداری شده و قرار است بخش‌هایی از «روز رستاخیز» در چند کشور خارجی فیلمبرداری شود.

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در دوشنبه ۱۶ فروردین۱۳۸۹ساعت 22:58 توسط s.h

فیلمبرداری پروژه سینمایی "روز رستاخیز" هم اکنون در بم ادامه دارد و به زودی گروه برای ادامه کار راهی کویر شهداد در کرمان می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، فیلمبرداری این فیلم که از 16 بهمن ماه در بم آغاز شده است هم اکنون در این شهر ادامه دارد.این گروه بعد از گرفتن صحنه های مربوط به کویر شهداد راهی اصفهان و شاهرود خواهند شد.

"روز رستاخیز" پس از چند سال تحقیق و مطالعه در زمینه های تاریخی ، هنری و فنی و همچنین دو سال پیش تولید ، سال گذشته کلید خورد.

بیش از 60 درصد از فیلمبرداری این فیلم در اطراف شهرستان بم و مابقی آن در شهداد ، اصفهان ، تهران، شاهرود و کشور سوریه ضبط می شود. شهرهای مکه، کوفه، دمشق و بخشی از شهرهای مدینه، بصره و نیز دشت کربلا جغرافیای اصلی این فیلم را تشکیل می دهند.

علاوه بر بازیگران ایرانی از هنرپیشه هایی از کشورهای سوریه ، کویت، عراق و انگلستان ایفاگر نقش های مختلف در :روز رستاخیز" هستند.

برخی عوامل این پروژه عبارتند از حسین جعفریان(مدیر فیلمبرداری)،مجید میرفخرایی(طراح صحنه و لباس)،محسن موسوی(طراح چهره پردازی)،یدالله نجفی(صدابردار) و علی قائم مقامی(مدیر تولید)

فیلم سینمایی "روز رستاخیز" روایت سینمایی از حوادث عاشورا به نویسندگی و کارگردانی احمدرضا درویش است.

منبع : خبرگزاری مهر

 

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در دوشنبه ۱۶ فروردین۱۳۸۹ساعت 22:45 توسط s.h|

 

ستاره‌هاي سينماي جهان در فيلم‌‌هاي ايراني بازي مي‌كنند

فكر مي‌كنيد اتفاق غريبي است كه روي سردر سينماهاي ايران نام شون كانري، آميتاب باچان يا عمرشريف را ببينيد؛ آن هم در فيلمي ايراني؟ هيچ شوخي‌اي در كار نيست. قرار است ستاره‌هاي سينماي جهان در فيلم‌هاي ايراني بازي كنند و رودرروي هنرپيشه‌هاي كشورمان قرار بگيرند؛ بدون هيچ اتفاق عجيب و غريبي. فيلم‌هاي ايران در مرز جهاني شدن ايستاده‌اند، آن هم نه به خاطر مضمون و قصه‌هاي انساني‌. اين بار قصه، جور ديگري است؛ اين ستاره‌ها هستند كه ما را بين‌المللي مي‌كنند.

شون كانری و درویش

امسال سال بازیگران انگلیسی است. بعد از مایكل كین، این بار خبرهایی مبنی بر حضور جیمز باند قدیمی در یكی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های ایرانی به گوش می‌رسد.

شون كانری – هنرپیشه فیلم‌هایی نظیر «مارنی» ساخته آلفرد هیچكاك، «اسرار صندوقچه گمشده» به كارگردانی استیون اسپیلبرگ و «جیمز باند»ها – قرار است در فیلم «روز رستاخیز» رودرروی بازیگران ایرانی حاضر شود. احمدرضا درویش بعد از دوئل، 2 سالی را استراحت كرده و این بار قصد دارد فیلم پرهزینه‌اش درباره حضرت ابوالفضل(ع) را با حضور ستارگان اروپایی و آمریكایی بسازد. با اینكه شون كانری پیش از این به دلیل اعلام بازنشستگی‌اش حاضر نشده بود در قسمت تازه ایندیانا جونز بازی كند اما شایعات از حضور قطعی او در فیلم درویش خبر می‌دهد. عمر شریف هم كه پای ثابت فیلم‌های ایرانی شده، در «روز رستاخیز» نقشی را بر عهده می‌گیرد. عوامل جلوه‌های ویژه فیلم «ارباب حلقه‌ها» هم به جمع عوامل «روز رستاخیز» اضافه شده‌اند. بنابراین از همین الان می‌توانید منتظر فیلم پرستاره و البته جذابی باشید كه خارجی‌ها هم اخبار آن را دنبال می‌كنند.

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در سه شنبه ۱۰ فروردین۱۳۸۹ساعت 10:6 توسط s.h|

نقش اصلی فیلم سینمایی «روز رستاخیز» به کارگردانی احمدرضا درویش انتخاب شد.
به گزارش «بانی‌فیلم»، درویش در حالیکه با بازیگران زیادی برای ایفای نقش اصلی فیلمش (پسر حر) صحبت کرده بود سرانجام ترجیح داد از یک چهره جدید برای بازی در «روز رستاخیز» استفاده کند.
آرش آصفی بازیگری است که قرار است نقش «بُکر» را بازی کند. او بزودی در بم جلوی دوربین حسین جعفریان می‌رود. آرش آصفی البته در «روز رستاخیز» دومین تجربه بازیگری‌اش در سینما را پشت‌سر می‌گذارد. او چهار سال قبل در «مواجهه» به کارگردانی سعید ابراهیمی‌فر یکی از نقش‌های اصلی را بازی کرده‌ بود. این فیلم البته هیچ وقت اکران عمومی نشد.
فیلمبرداری «روز رستاخیز» همچنان در لوکیشن اصلی فیلم در بم ادامه دارد و به تازگی بازی سروش گودرزی نیز آغاز شده است.
تاکنون پوریا سرخ، فرهاد قائمیان و حسن پورشیرازی جلوی دوربین رفته‌اند و قرار است به مرور بازی بقیه بازیگران آغاز شود 
حدود 60 درصد از صحنه‌ها در اطراف بم و مابقی در شهرداد، اصفهان، تهران، شاهرود و کشور سوریه فیلمبرداری خواهد شد. قراراست بازیگرانی از کشورهای سوریه، کویت، عراق و انگلستان در «روز رستاخیز» بازی کنند. این فیلم به تهیه‌کنندگی تقی علیقلی‌زاده روایتی از حوادث عاشوراست. 
 
 

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در سه شنبه ۳ فروردین۱۳۸۹ساعت 12:48 توسط s.h|

واحد مرکزی خبر: دستیار فیلمبردار پروژه سینمایی «روز رستاخیز » به کارگردانی احمدرضا درویش جان باخت.

محمد خواص صاحبی، دستیار فیلمبردار این فیلم سینمایی، پنجشنبه گذشته 13 اسفند در هنگام فيلمبرداري يكي از صحنه‌هاي فيلم "روز رستاخيز " از كرين فيلمبرداري سقوط كرد و سپس به بيمارستان پاستور بم انتقال داده شد، او پس از این حادثه چند روز در کما بود و سرانجام، چهارشنبه 19 اسفند ماه، در گذشت.

پیکر او برای تشییع و تدفین به تهران منتقل می شود. کار فیلمبرداری «روز رستاخیر» از یک ماه پیش در بخش روداب بم آغاز شده است.

خبرنگار فارس براي اطلاع از جزئيات بيشتر تلاش وافري به عمل آورد، اما دسترسي به عوامل تهيه و ساخت فيلم "روز رستاخيز " مقدور نشد.
همچنين در ابتداي شروع فيلمبرداري از صحنه‌هاي "روز رستاخير " در بم عوامل اين فيلم حاضر به گفت‌وگو با خبرنگاران نشدند.


این خبر متأثر کننده را خدمت همه تسلیت می گویم.

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در شنبه ۲۲ اسفند۱۳۸۸ساعت 0:53 توسط s.h

فیلم "روز رستار خیز" به کارگردانی احمدرضا درویش و به تهیه کنندگی تقي عليقلي‌زاده «روز رستاخيز» بخش‌هايي از دوره تاريخي زندگي امام حسين (ع) را روايت مي‌كند و گفته مي‌شود يكي از بزرگ‌ترين پروژه‌هاي چند دهه اخير سينماي ايران است.  عزت الله انتظامی ، جمشید مشایخی ، علی نصیریان ، حسن پورشیرازی ، پوریا پورسرخ ، لیلا بلوکات ، میرطاهر مظلومی ، حامد بهداد ، فرهاد قائمیان ، سروش گودرزی و شقایق فرهانی و چند بازیگر لبنانی وخارجی نیز در این فیلم حضور دارند.بر طبق بعضی شنیده ها آنتونی هاپکینز بازیگرمشهورهالیوودی نیز به ایران می آیدتادرپروژه عظیم روز رستاخیز برای احمدرضادرویش بازی کند

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در جمعه ۲۱ اسفند۱۳۸۸ساعت 11:25 توسط s.h|

به گزارش خبرنگار مهر، فیلمبرداری این فیلم اواسط بهمن 88 در منطقه بم آغاز شد و تا کنون به غیر از این بازیگران، فرهاد قائمیان نیز در نقش حر جلوی دوربین رفته است. بازیگرانی از انگلیس، سوریه و کویت  هم به زودی به جمع این گروه اضافه می شوند.

فیلمبرداری این پروژه تا پایان نوروز 89 در بم ادامه دارد. 'روز رستاخیز' پس از چند سال تحقیق و مطالعه در زمینه‌های تاریخی، هنری و فنی و همچنین دو سال پیش تولید، در منطقه بم کلید خورد.

بیش از 60 درصد از فیلمبرداری این فیلم در اطراف شهرستان بم و مابقی آن در شهداد، اصفهان، تهران، شاهرود و کشور سوریه ضبط می‌شود. شهرهای مکه، کوفه، دمشق و بخشی از شهرهای مدینه، بصره و نیز دشت کربلا جغرافیای اصلی  داستان این فیلم را تشکیل می‌دهند.

عوامل این پروژه عبارتند از حسین جعفریان :مدیر فیلمبرداری، تقی علیقلی زاده: تهیه کننده، مجید میرفخرایی :طراح صحنه و لباس، محسن موسوی :طراح چهره‌پردازی، یدالله نجفی :صدابردار، علی قائم مقامی :مدیر تولید.

فیلم سینمایی 'روز رستاخیز' روایت سینمایی از حوادث عاشورا به نویسندگی و کارگردانی احمدرضا درویش است. این کارگردان سینما فیلم‌های 'دوئل'، 'کیمیا'، 'متولد ماه مهر'، 'سرزمین خورشید' و ... را در کارنامه دارد.


  

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در دوشنبه ۲۶ بهمن۱۳۸۸ساعت 17:25 توسط s.h|

همزمان با اربعين حسيني در بم اتفاق افتاد:
 
فيلم سينمايي «روز رستاخيز» به کارگرداني احمدرضا درويش جلوي دوربين رفت.

به گزارش «باني فيلم»، اولين پلان‌هاي اين فيلم همزمان با اربعين حسيني در بم فيلمبرداري شد که فرهاد قائميان در نقش «حر» جلوي دوربين رفت. پيش از اين «باني فيلم» در خبري فهرست اسامي بازيگران فيلم را اعلام کرده بود که جمشيد مشايخي، حسن پورشيرازي، پوريا پورسرخ، شقايق فراهاني و سروش گودرزي نيز در جمع عوامل حضور داشتند. به گفته تهيه‌کننده «روز رستاخيز» بزودي فهرست کامل بازيگران اين فيلم اعلام مي‌شود.

«روز رستاخيز» که مراحل تحقيق و نگارش فيلمنامه آن چندين سال به طول انجاميده جزو پروژه‌هاي فاخر سينماي ايران است و قرار است سندي تاريخي در مورد واقعه کربلا در سطح بين‌المللي باشد. درويش بعد از «دوئل» فيلمي نساخته و «روز رستاخيز» جديدترين پروژه‌اش در مقام کارگردان به حساب مي‌آيد.

گذراندن ماه‌ها براي آماده‌سازي مراحل مختلف اين فيلم نشان از عظمت فيلم ديني «روز رستاخيز» مي دهد. فيلمي كه توليد‌ش با معيار‌هاي بين‌المللي قابل سنجش خواهد بود.
بيش از 60 درصد از فيلمبرداري اين فيلم در اطراف شهرستان بم و مابقي آن در شهداد، اصفهان، تهران، شاهرود و کشور سوريه ضبط مي‌شود. شهرهاي مکه، کوفه، دمشق و بخشي از شهرهاي مدينه، بصره و نيز دشت کربلا جغرافياي اصلي اين فيلم را تشکيل مي‌دهند. علاوه بر بازيگران ايراني هنرپيشه‌هايي از کشورهاي سوريه، کويت، عراق و انگلستان ايفاگر نقش‌هاي مختلف در فيلم «روز رستاخيز» هستند. عوامل اين پروژه عبارتند از حسين جعفريان مدير فيلمبرداري، مجيد ميرفخرايي طراح صحنه و لباس، محسن موسوي طراح چهره‌پردازي، يدا... نجفي صدابردار و علي قائم مقامي مدير توليد. فيلم سينمايي«روز رستاخيز» روايت سينمايي از حوادث عاشورا به نويسندگي و کارگرداني احمدرضا درويش است.

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در یکشنبه ۱۸ بهمن۱۳۸۸ساعت 10:42 توسط s.h|

فیلمبرداری فیلم سینمایی "روز رستاخیز" به نویسندگی و کارگردانی احمدرضا درویش همزمان با اربعین حسینی در بم آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، پس از چند سال تحقیق و مطالعه در زمینه‌های تاریخی، هنری و فنی و همچنین دو سال پیش تولید، فیلم سینمایی "روز رستاخیز" در منطقه بم کلید خورد.

بیش از 60 درصد از فیلمبرداری این فیلم در اطراف شهرستان بم و مابقی آن در شهداد، اصفهان، تهران، شاهرود و کشور سوریه ضبط می‌شود. شهرهای مکه، کوفه، دمشق و بخشی از شهرهای مدینه، بصره و نیز دشت کربلا جغرافیای اصلی این فیلم را تشکیل می‌دهند.

علاوه بر بازیگران ایرانی هنرپیشه‌هایی از کشورهای سوریه، کویت، عراق و انگلستان ایفاگر نقش‌های مختلف در فیلم "روز رستاخیز" هستند.

عوامل این پروژه عبارتند از حسین جعفریان مدیر فیلمبرداری، مجید میرفخرایی طراح صحنه و لباس، محسن موسوی طراح چهره‌پردازی، یدالله نجفی صدابردار و علی قائم مقامی مدیر تولید.

فیلم سینمایی "روز رستاخیز" روایت سینمایی از حوادث عاشورا به نویسندگی و کارگردانی احمدرضا درویش است. تقی علی قلی‌زاده تهیه کننده اعلام کرد اسامی بازیگران فیلم "روز رستاخیز" در آینده اعلام می شود.

درویش کارگردانی فیلم‌های "دوئل"، "کیمیا"، "متولد ماه مهر"، "سرزمین خورشید" و ... را در کارنامه دارد

منبع:مهر

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در شنبه ۱۷ بهمن۱۳۸۸ساعت 10:15 توسط s.h|

«روز رستاخيز» اواخر بهمن در بم كليد مي‌خورد

تعدادي از بازيگران فيلم سينمايي «روز رستاخيز» به كارگرداني احمدرضا درويش انتخاب شدند.
پيش‌توليد اين فيلم عظيم تاريخي بعد از چند بار تعويق سرانجام طي دو ماه گذشته در سكوت خبري انجام و دست‌اندركاران «روز رستاخيز» با تعدادي از بازيگران به توافق رسيدند. جمشيد مشايخي، حسن پورشيرازي، پوريا پورسرخ، فرهاد قائميان، شقايق فراهاني، سروش گودرزي، علي جاويد‌فر و... تاكنون براي بازي در تعدادي از نقش‌هاي اصلي اين فيلم قرارداد بسته‌اند و قرار است طي دو هفته آينده نيز تعدادي از چهره‌هاي شناخته شده و مطرح ديگر به اين جمع اضافه شوند. از آنجا كه حدود شش ماه براي فيلمبرداري «روز رستاخيز» برنامه‌ريزي شده برخي از بازيگران نيز در جريان فيلمبرداري به گروه اضافه خواهند شد. بازيگراني كه با درويش و عليقلي‌زاده به توافق رسيده‌اند و قرار است فيلمبرداري با حضور آنها آغاز شود طي دو، سه هفته گذشته مشغول تمرينات اسب‌سواري بودند.
طبق برنامه‌ريزي انجام شده گروه اواخر بهمن ماه اعزام شهر بم شدند تا فيلمبرداري «روز رستاخيز» در اين شهر آغاز شود. گروه صحنه و لباس اين فيلم به مديريت مجيد ميرفخرايي مدتي است در بم مشغول آماده‌سازي دكورهاي «روز رستاخيز» هستند و تاكنون بخش اعظمي از اين دكورها آماده شده است. به غير از بازيگران ايراني، فيلم جديد احمدرضا درويش چند بازيگر خارجي نيز دارد كه تعدادي از آنها تاكنون انتخاب شده‌اند. به غير از بم بخش‌هايي از اين فيلم در كشور سوريه فيلمبرداري خواهد شد.
«روز رستاخيز» بخش‌هايي از دوره تاريخي زندگي امام حسين (ع) را روايت مي‌كند و گفته مي‌شود يكي از بزرگ‌ترين پروژه‌هاي چند دهه اخير سينماي ايران است. تقي عليقلي‌زاده تهيه «روز رستاخيز» را برعهده دارد.

روز رستاخیز از جمله تولیدات سینمایی ایران است که اگر روند ساخت آن به همین شکل پیش برود یکی از تولیدات بزرگ
« BIG PRODUCTION »در سینمای ایران به شمار می رود. فیلمی که حتماً هزینه های تولید آن با مبالغ گسترده و شیوه های معمول سینمای ایران فاصله دارد. در واقع درویش در روز رستاخیز قصد دارد مدیوم های مرسوم سینمای ایران را بشکند و فیلمی در حدواندازه های تولیداتی در سینمای جهان و به ویژه هالیوود بسازد. او در دوئل نیز تا حدودی از امکانات سینمای ایران پا را فراتر گذاشت. از آنجایی که سازندگانش با پروژه سنگین و حساسی روبه رو بودند، این فیلم فاز تحقیقات گسترده ای فعال شد که جوانب تولید را از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار داد. فیلمنامه روز رستاخیز از یک سال پیش به پایان رسید و به شورای پروانه ساخت ارائه شد و مجوز ساخت آن دریافت شد. یکی از ویژگی های ساخت روز رستاخیز پیش تولید گسترده ای است که از سال گذشته و بعد از پایان فیلمنامه با نظارت درویش آغاز شده است.
از ابتدای سال گروهی از مشاوران پروژه روز رستاخیز برای یافتن لوکیشن های ساخت این فیلم به نقاط مختلف کشور سفر کردند و مکان هایی را که مناسب فیلمبرداری این پروژه سینمایی بود، برگزیدند. حساسیت ساخت چنین فیلم بزرگی در سینما باعث شده است درویش و گروه سازنده فیلم روز رستاخیز همچنان بدون اعلام هیچ خبری از فضای مطبوعاتی دور باشند و کمتر در مورد روند ساخت آن خبری از سوی گروه تولید فیلم منتشر شده است. با این همه تاکنون حضور فرهاد فارسی به عنوان طراح لباس و صحنه و عبدالله اسکندری به عنوان طراح چهره پردازی قطعی شده بود. علیقلی زاده همچنین خبر از همکاری حسین جعفریان به عنوان مدیر فیلمبرداری داده است. فرهاد فارسی طراحی صحنه و لباس این فیلم را به عهده دارد و از اوایل سال 86 طراحی و مقدمات کار را آغاز کرد و تحقیقات مفصلی را انجام داد. وی برای تکمیل و رسیدن به جامعیت در طراحی صحنه، لباس و دکور فیلم به موزه های کشورهای اسلامی سفر کرده و تاکنون بخش اعظمی از طراحی هنری فیلم انجام شده است. فیلمبرداری این پروژه عظیم سینمایی در خوزستان، مازندران و تهران صورت می گیرد و سازندگان آن برای انتخاب لوکیشن های فیلم، از کاشان، نائین، یزد، کرمان، فارس، چهارمحال وبختیاری و بوشهر بازدید کرده اند. در «روز رستاخیز» مجموعه ای از حدود 60 بازیگر مشهور و قدرتمند ایرانی ایفای نقش می کنند و بر اساس نیاز، جمع کثیری از هنروران آموزش دیده در آن حضور خواهند داشت. از آنجایی که این پروژه ترکیبی از بازیگران داخلی و خارجی خواهد داشت برای انتخاب بازیگران خارجی، دفاتری در انگلستان و فرانسه تشکیل شد تا فهرستی از بازیگران مناسب را معرفی کند. استفاده از بازیگران مطرح عرب نیز در این پروژه در دستور کار قرار گرفته که رایزنی هایی برای انتخاب بازیگر در دمشق و بیروت صورت گرفت. در «روز رستاخیز» عبدالله اسکندری در سمت طراح چهره پردازی و مشاور کارگردان و احمد مسجد جامعی به عنوان مشاور پروژه با احمدرضا درویش همکاری می کنند.

موضوعات مرتبط: فیلم سینمایی روز رستاخیز(احمدرضا درویش-88)

نوشته شده در دوشنبه ۵ بهمن۱۳۸۸ساعت 11:51 توسط s.h|      قالب ساز آنلاین